آخرین خبرها
خانه / آموزش / آناتومی کرم ایزینیا فتیدا
آناتومی کرم ایزینیا فتیدا
کرم ایزنیا فتیدا

آناتومی کرم ایزینیا فتیدا

آناتومی کرم ایزینیا فتیدا

کرم های ایزینیا فتیدا از نظر آناموی به بخش های زیر تقسیم می شوند:

۱- دهان: کرم سر مشخصی ندارد اما اولین قطعه از بدن کرم لب و دهان است.

۲- مخرج: قسمت انتهایی کرم را تشکیل داده که توسط آن مواد دفعی یا همان ورمی کمپوست از آن قسمت خارج می شود.

۳- سوراخ های شکمی: به صورت منفرد در هر شیار وجود دارد. این سوراخ ها وظیفه ی ترشح مایع سفید رنگی را بر عهده دارند که وظیفه ی آن مرطوب ساختن بدن کرم و ضد عفونی کردن آن است.

۴- سوراخ های نفریدی: در هر کرم متفاوت است و تعداد آن به ۲۵۰ عدد می رسد.

۵- سوراخ های ذخیره ی اسپرم

۶- سوراخ های تناسلی ماده

۷- سوراخ های تناسلی نر

۸- پاپیلای تناسلی: اندامی مخروطی شکل که دقیقا بعد از کلیتلوم واقع شده است که در جفت گیری به کرم ها کمک می کند.

۹- اندام های داخلی: شامل اندام های گوارشی، خون، ترشحی و تولید مثل

۱۰- سیستم تنفس پوستی: از طریق تبادل و انتشار گازهای تنفس

کرم ها از نظر رنگ بدن نیز تفاوت های بسیاری دارند. رنگ کرم ها می تواند سبز، قهوه ای و قرمز باشد که در گونه های مختلف می تاند طیفی از رنگ های ذکر شده نیز باشد.

کرم ها بدنی حلقه حلقه دارند که این حلقه ها هر یک در حکم یک ماهیچه عمل می کند که به واسطه ی حرکت هماهنگ آن ها حرکت کرم صورت می پذیرد. تعداد این حلقه ها در گون های مختلف متفاوت بوده در نتیچه یکی از زاههای شناسایی گونه های مختلف کرم شمارش حلقه ها می باشد. بر روی این حلقه ها اندام های مو مانندی وجود دارد که نقش حسی بسیار ویژه ای را ایفا می کنند. این اندام ها در برخورد با ارتعاشات موجود در پیرامون خود عکس العمل های متفاوتی را برای کرم ایجاد می نمایند. همچنین این اندام ها که با عنوان ستا (Setae) شناخته می شوند در حرکت کرم و چسبیدن کرم به جفت خود نقش کمکی را ایفا می نمایند.

بر روی بدن کرم بخش متورمی وجود دارد که به آن کلیتلوم گفته می شود. کلیتلوم بخشی از بدن کرم به شمار رفته و از حلقه های بدن کرم مجزا نمی باشد ولی به دلیل وجود کیسه های تناسلی در این بخش، حلقه های موسوم به کلیتلوم متورم تر از سایر نقاط دیده می شود. کلیتلوم در واقع اندام جنسی کرم را تشکیل می دهد که دارای هر دو بخش ماده و نر می باشد زیرا کرم ها دو جنسه می باشند. محل قرار گیری کلیتلوم در بدن کرم و تعداد حلقه های تشکیل دهنده ی آن در گون های مختلف متفاوت بوده و می توان از طریق آن به شناسایی کرم ها اقدام نمود.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*