Home / آموزش / جداسازی ورمی کمپوست
ورمی کمپوست،جداسازی

جداسازی ورمی کمپوست

جداسازی ورمی کمپوست

چگونه کود ورمی کمپوست را از کرم جدا کنیم

یکی از مهمترین مراحل فرآیند تولید ورمی کمپوست جداسازی ورمی کمپوست بدست آمده از کرم های مولد است. کرم ها که به عنوان کارخانه ی تولیدی شما هستند به عنوان یک سرمایه ثابت بایستی همواره از آن ها نگهداری شود و در هنگام فروش کود نباید کرم ها همراه با کود باشند. البته لازم به ذکر است که در برخی از موارد در هنگام فروش کود ورمی کمپوست عدم حضور کرم بیشتر به دلیل بازار پسندی محصول است.

روش هایی برای جداسازی ورمی کمپوست از کرم وجود دارد از جمله: سرند کردن، استفاده از مواد شیمیایی، روش های الیکتریکی و روش سنتی یا لایه برداری که تلفیقی از روش های نوری و مکانیکی است. روش سنتی یا لایه برداری یکی از ساده ترین و ارزان ترین روش های موجود جهت جدا سازی کود ورمی کمپوست از کرم است. این روش بر پایه ی سه اصل بنا شده است.

۱- فرار کرم از نور

۲- حرکت کرم از مناطق کم رطوبت و خشک به مناطق مرطوب

۳- استرس مکانیکی

در روش لایه برداری با ایجاد استرس، کاهش رطوبت و نفوذ نور به بستر زندگی کرم، کرم ها را وادار به مهاجرت به لایه ی دلخواه می نماییم. در این فرآیند هرچه لایه ها کوچکتر انتخاب شوند دقت کار بیشتر و میزان جداسازی کود از کرم بیشتر خواهد شد. برای درک بهتر چگونگی انجام لایه برداری، آن را به چند مرحله تقسیم می کنیم.

مرحله اول: ابتدا باید پس از اطمینان از رسیدگی کامل کود آبیاری پشته ها یا بستر کرم را متوقف نمود. این عمل به منظور کاهش رطوبت قسمت های بالایی است چرا که قسمت های بالایی کود در معرض هوا و تهویه بوده در نتیجه زودتر از لایه های زیرین خشک شده و کرم ها از لایه های فوقانی به لایه های زیرین حرکت می کنند.

مرحله دوم: باید دقت داشت که در روش لایه برداری ما نمی توانیم تمام کود تولید شده را استخراج کنیم چرا که نیازمند توده ای از بستر هستیم که بدون تنش باقی بماند تا کرم ها را در آن لایه جمع آوری کنیم. بنابر این بسته به تراکم کرم و ارتفاع بستر لایه ای را از کود تولید شده در نظر می گیریم تا کرم ها را در آن لایه جمع آوری کنیم. به عنوان مثال اگر پشته ی مورد نظر دارای ارتفاعی در حدود ۵۰ سانتی متر است لایه ای در حدود ۱۰ سانتی متر از کف بستر محل جمع آوری کرم ها می باشد.

مرحله سوم: پس از قطع آب و انتخاب لایه مناسب تحتانی بستر جهت جمع آوری کرم نوبت به زیر و رو کردن بستر از قسمت بالایی لایه جمع آوری کرم می رسد. با توجه به مثال بالا  ۱۰ سانتی متر از کف بستر فاصله داده(محل جمع آوری کرم) و قسمت بالایی آن یعنی ۴۰ سانتی متر باقیمانده را زیر و رو می کنیم . این مرحله به چند دلیل اتفاق صورت می پذیرد. اول آنکه با زیر و رو کردن قسمت بالایی بستر مامن و خانه ی کرم خراب شده و به دلیل بروز تنش  مکانیکی کرم برای درامان ماندن به لایه ای که دست نخورده باقی مانده است حرکت می کند. دوم آنکه با زیر و رو کردن بستر،  کود از هم باز شده و تهویه در آن بهتر صورت می پذیرد در نتیجه رطوبت این قسمت کاهش یافته و کرم به قسمت هایی با رطوبت بیشتر حرکت می کند که همان لایه زیرین است. سوم آنکه با گسسته شدن کود از هم، نور بهتر به درون پشته ها نفوذ کرده و در نتیجه کرم ها به دلیل نور گریز بودن به لایه های زیرین به منظور در امان ماندن از نور فرار می کنند.

مرحله چهارم: پس از زیر و رو کردن بهتر است حدود ۲ الی ۳ روز صبر کرده تا فرآیند مهاجرت کرم ها کامل گردد. بعد از این مدت لایه بالایی که زیرو رو شده فاقد کرم شده و می توان آن را از بستر جدا نمود و طی فرآیندهای مورد نیاز به بازار عرضه کرد.

مراحل فوق روشی ارزان و ساده جهت جداسازی کرم می باشد ولی باید در نظر داشت نیروی کارگری بکار رفته در این روش در مقیاس های کوچک مقرون به صرفه بوده و در صورت گسترده بودن فرآیند تولید بایستی از روش های دیگر استفاده نمود.

Check Also

کرم غذایی چیست؟

با سلام در این قسمت می خواهیم برای  علاقه مندان به پرورش  کرم غذایی شرحی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

قالب وردپرس