آخرین خبرها
خانه / آموزش / روش های تولید ورمی کمپوست
روش های تولید ورمی کمپوست

روش های تولید ورمی کمپوست

روش های تولید ورمی کمپوست

روش های تولید ورمی کمپوست بر اساس نحوه ی اجرا شامل روش پشته ای، سبدی، گوه ای و رآکتوری می باشد که هر یک دارای معایب و مزایای خاص خود می باشد.

انواع روش های تولید ورمی کمپوست عبارت اند از:

۱- روش پشته ای یا فضای باز:

در این روش مواد آلی موجود برای تغذیه کرم به صورت پشته هایی با عرض ۷۰-۱۰۰ سانتی متر، ارتفاع ۳۰-۷۰ و طول دلخواه( بهتر است برای کنترل بهتر فرآیند، هر ۲۰ متر طول پشته ها از هم جدا شوند) ایجاد می شوند. معمولا جهت تغذیه کرم ها در این روش، قالب مواد آلی را کود دامی تشکیل می دهد. این روش برای افرادی مناسب است که محدودیت فضا ندارند. در این روش به ازای هر ۴ متر فضای سیمانی حدود ۶۰۰ کیلوگرم ماده ی خام برای تولید ورمی کمپوست جای می گیرد. برای عایق سازی کف کار می توان از گونی، پلاستیک، آسفالت کهنه، چوب و سیمان استفاده نمود. جایگاه تولید می تواند مسقف باشد که از نظر کیفیت، عملی مناسب است.

 

۲- روش سبدی:

در این روش فضای تولید کود ورمی کمپوست محدود به سبد هایی با ابعاد ۴۰*۶۰*۳۰ (البته ابعاد سبد ها می تواند مختلف باشد) است. روش سبدی بیشتر برای مراکز آموزشی و یا منازل که قصد تولید صنعتی کود ورمی کمپوست را ندارند به کار برده می شود. سبدهای مورد نظر پس از تزریق کرم باید به نحوی بر روی هم قرار گیرند که ارتفاع آن ها بیش از حد ارتفاع نیروی کار نباشد. همچنین در این روش برای یک دست نمودن کود تولید شده در سبد ها، در زمان های مشخصی، سبد ها جا به جا می شود. هزینه انجام این روش نسبت به حجم تولید بسیار زیاد است به علاوه هزینه های کارگری بالا بوده و قابلیت مکانیزه شدن را ندارد.

 

۳- روش گوه ای یا لایه ای:

در این روش غذای مورد نیاز کرم به صورت یکجا به آن داده نمی شود بلکه به صورت لایه های ۲۰ سانتی متری تا ارتفاع حدود ۱ متر بر روی هم با فاصله ی زمانی مشخص قرار می گیرد. فضای تولید در این روش معمولا حالتی گوه شکل دارد. بدان معنا که کف کار نسبت به سطح بالایی دارای مساحت کمتری است.

 

۴- روش رآکتوری:

تولید پیوسته ی کود ورمی کمپوست بدون وقفه را روش رآکتوری گویند. در این روش کرم ها درون محفظه ای که قابلیت تامین رطوبت و تهویه دارد قرار گرفته و به صورت روزانه تغذیه می شوند. در زیر این محفظه ها مکانیزمی قرار دارد که می تواند با توجه به میزان خوراک و مدفوع کرم ها، کود تولید شده(در این روش غذا به صورت لایه لایه قرار می گیرد. بنابر این قسمت های زیرین نسبت به قسمت های بالایی از نظر پروسه تولید ورمی کمپوست کاملتر هستند) را از محفظه خارج کند. این روش کاملا مکانیزه می باشد. روش رآکتوری روشی است با کیفیت که برای ایجاد آن نیاز به هزینه ی اولیه نسبتا زیادی است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*