آخرین خبرها
خانه / آموزش / سوالات متداول در تولید کود ورمی کمپوست
سوالات متداول در تولید کود ورمی کمپوست

سوالات متداول در تولید کود ورمی کمپوست

آیا نحوه هوا دهی کمپوست به این صورت هست که هر ۱۵ روز باید کرمها را سرند کرد به قولی از بستر جدا کرد و بعد با دستگاه مخصوص این کار که به تراکتور وصل میشه یا با برق کار میکنه کمپوست را زیرو رو کرد؟

یکی از اهداف زیر و رو کردن بستر هوادهی است. ولی باید دقت کنید که کود یا ماده ی آلی بستر کرم، مانند خانه ی کرم است، بنابر این زیر و رو کردن های پیاپی نه تنها به سود کرم نخواهد بود بلکه با تضعیف قوای کرم و ایجاد استرس منجر به اختلال در وضعیت جسمانی کرم خواهد شد.
در هنگام زیر و رو کردن به موارد زیر دقت کنید:
۱- زیر و کردن تنها زمانی صورت پذیرد که بستر شما فشرده شده یا به دلیل آبیاری بیش از حد قسمت هایی از بستر بی هوازی شده است.
۲- سعی کنید که زمان غذادهی و زیر و رو کردن با هم مطابقت نماید.
۳- در هنگام بارندگی و یا در زمان هایی که رطوبت هوا بیش از حد معمول است زیر و رو نکنید.
۴- در فصول سرد سال تا جای امکان دفعات زیر و رو کردن را به حداقل (۱ بار ) رسانید.
۵- پس از زیر و رو کردن بستر خود را اندکی آبیاری نمایید.
۶- برای زیر و رو کردن از چهار شاخ استفاده کنید.
۷- هرچه شدت زیر و کردن بیشتر باشد کرم صدمه ی بیشتری خواهد دید.
۸- سعی شود از ادوات سنگین همچون روتیواتور تراکتوری یا برقی برای زیر و رو کردن استفاده نشود. در صورت استفاده از این وسایل (به دلیل حجم گسترده کار) تا جای ممکن سرعت دوران، کوبش(فاصله سینی روتیواتور با دندانه ها)، سرعت تراکتور به حداقل خود برسد.

 

چگونه باید کوکون و بچه کرم را از کمپوست یا بستر جدا کرد ؟

جداسازی کوکون:
به منظور جداسازی کوکون(تخم کرم) از کود ورمی کمپوست باید از الک با قطر ۲ میلی متر استفاده شود.
جداسازی نوزاد کرم:
برای جداسازی نوزاد کرم نمی توان از سرند یا الک استفاده کرد. بهترین راه جداسازی نوزاد کرم به دام انداختن آن ها با لایه ای نازک از غذا(مخلوطی از کود دامی و آرد ذرت) بر روی بستر، یا لایه برداری رطوبتی است.
اگر منظور از جداسازی نوزاد کرم عدم حظور نوزاد در بسته بندی های کوچک خانگی می باشد باید رطوبت کود را به زیر ۲۰ درصد برسانید تا این کرم ها از بین برود.

 

با سلام کسانی هستند که کرم ایزینا فیتیدا به قیمت کیلویی ۱۵۰۰ تومان میفروشند آیا این کرم اصل هست از کجا مطمئن بشویم؟ نحوه ی فروش این دوستان چگونه است ؟

برخی از تولید کنندگان به جای آنکه کود و کرم خود را از هم جدا و هر یک را به صورت جداگانه عرضه کنند، بستر خود را به صورت یک جا با تعیین قیمتی برای هر کیلو کود و کرم (بدون جداسازی) بفروش می رسانند . در اینگونه موارد منظور فروشنده از قیمت کیلویی X تومان آن است که بستر کود و کرم او به قیمت هر کیلو X تومان عرضه می شود. با توجه به توضیح فوق در صورتی که ۱۰ کیلو گرم از بستر تهیه شود امکان دارد مملو از کرم باشد یا آنکه هیچ کرمی درون آن نباشد.

 

امکان فروش خود کرم در این صنعت وجود دارد(قانونا”) یا خیر؟

کرم در صنعت ورمی کمپوست دنیا، کاربرد های فراوانی دارد. از جمله ی این کاربرد های استفاده از کرم به عنوان یک منبع غنی پروتئینی به همراه آمینواسید های ضروری در صنایع تغذیه دام،طیور و حتی انسان می باشد. ولی باید دانست صنعت ورمی کمپوست در ایران در مقایسه با قدمت آن در سایر کشورها بسیار نو پا می باشد و در حال حاضر کرم بیشتر به صورت زنده و بدون فراوری معامله می گردد. ولی انتظار می رود با توجه به رشد بسیار سریع این صنعت در ایران به زودی زود کرم نیز وارد اشکال مختلفی از صنایع فراوری شود.
در حال حاضر کرم در داخل کشور در حال معامله می باشد ولی با توجه به عدم وجود مرجع قانونی خاصی در نظارت و کنترل معاملات هنوز قانون خاصی در معامله آن تدوین نشده است.

 

من میخواهم وارد این شغل شوم ولی نمی دانم که آیا موفق می شوم که محصول تولیدی خود را بفروشم یا نه ؟ چون میدانم که با سرمایه گذاری و پشتکار می توان همه کارها را انجام داد ولی بازار خرید و فروش را قبل از شروع به کار بایستی بررسی نمود . لطفا من را راهنمایی کنید ؟

اشتغال و درآمد زایی در هر شغلی نیاز به تلاش و کوشش فراوان دارد . هیچ محصولی را نمی توان بدون بازار یابی و تبلیغ در بازار عرضه کرد . بنابر این عرصه ی ورمی کمپوست نیز از این مورد مبرا نیست.
متاسفانه در سال های اخیر متولیان بحث ورمی کمپوست به جای ایجاد بستر مناسب فرهنگی برای مصرف کود ورمی کمپوست در زمین های کشاورزی و یا فرآوری کرم و مصرف آن ، به منظور کسب درآمد ساده و بیشتر اقدام به تبلیغات توهم آوری برای تولید محصول نموده اند . بنابر این بازاریابی در بحث فروش این محصول کاری سخت ولی ممکن می باشد.
پیشنهاد من به شما دوست عزیز :
۱- در صورتی که مکانی به شرایط گفته شده از خود دارید اقدام به شروع کار کنید
۲- در صورتی که کود دامی یا مواد اولیه برای تولید به صورت رایگان در اختیار شما می باشد ( به طور مثال دام پروران) اقدام به شروع کار کنید.
۳- در صورتی که پیشه ی شما کشاورزی است یا با کشاورزان در ارتباط هستید و یا عرضه کننده ی خدمات و محصولات کشاورزی می باشید اقدام به شروع کار کنید.
۴- در صورتی که می توانید موارد بالا را به صورت مشارکتی (بدون صرف هزینه) محیا کنید اقدام به شروع کار کنید.
۵- اگر هیچ یک از موارد بالا محیا نمی باشد باید بدانید که باید هزینه ی بسیاری را صرف تحقق آن نمایید به طور مثال هزینه های تبلیغی و یا طرح های توجیحی برای کشاورزان

آیا سرند کردن با دستگاه دوار و شی کر به کرم آسیب می رساند ؟

هرگونه تنش مکانیکی شدید منجر به ایجاد عدم ثبات در فعالیت های کرم می شود. تنش های وارد شده از طریق دستگاه به حدی است که می تواند کرم رعقیم سازد. ولی به صورت کلی می توان ۳۰ درصد تلفات را برای جداسازی با دستگاه برای کرم متصور شد. دقت کنید که در وسعت وسیع تولید، تولید کننده به منظور جداسازی سریع و کم هزینه به ناچار از سرند استفاده کرده و منفعت حاصل از سرند کردن بیش از ضرر آن است.

سرند کردن بهتر است در زمانی صورت گیرد که :

۱- کرم ها در شرایط فیزیکی مناسب باشند.

۲- دمای هوا بالای صفر باشد.

۳- رطوبت بستر بسیار پایین نباشد.

 

آیا نوع غذای کرم بر کیفیت کود تولیدی تاثیر دارد ؟
ورمی کمپوست در واقع مدفوع حاصل از تغذیه کرم است. بنابر این نوع و کیفیت غذای ورودی در سیستم گوارش کرم مشخص کننده کیفیت مدفوع حاصل (ورمی کمپوست) است. در بسیاری از کشور های مطرح تولید کننده ورمی کمپوست چگونگی و روش تغذیه کرم نوعی هنر در پروش و تولید ورمی کمپوست است. 

 

کرم های ایزینیا فتیدا در یک دوره کشت چند برابر می شوند؟

ابتدا باید بدانیم که سیکل یا چرخه ی تخم گذاری، تفریخ کوکون(تخم کرم) و بلوغ کرم ها حدودا ۷۰ تا ۹۰ روز (در شرایط محیطی مناسب) به طول می انجامد. حال آن که از لحاظ تئوری در این مدت تعداد کرم ها می تواند از ۳ تا ۱۵ برابر افزایش یابد.

 

چند برابر شدن کرم های ایزینیا فتیدا در یک دوره ی کشت به چه عواملی بستگی دارد؟

مهمترین عوامل در تکثیر موفق و بهینه ی کرم عبارت اند از:

۱- دما : بهترین دمای مورد نیاز برای تکثیر حداکثری کرم ها حدودا ۲۲ درجه سانتی گراد است. باید دقت شود دمای مورد نظر دمای بستر کشت می باشد نه دمای هوا

۲- رطوبت: رطوبت مورد نیاز و بهینه در کشت کرم ۷۰ درصد است. باید سعی شود بستر کرم در تمام طول دوره ی کشت در حدود ۷۰ درصد حفظ شود. دقت داشته باشید کیفیت آب آبیاری یکی از عوامل مهم در کمیت تکثیر کرم می باشد. هرچه کیفیت آب آبیاری مناسب تر باشد کمیت کار شما بهتر می شود.

۳- تهویه: تهویه یکی از عوامل بسیار مهم در تکثیر کرم است. کرم ها در منافذ و سوراخ های موجود در بستر شما بهتر جفت گیری کرده و هرچه تهداد این منافذ بیشتر باشد تعداد تلاقی های جنسی و به تناسب آن تعداد کوکون ها افزایش می یابد. از طرفی باشد بدانیم که کرم ها موجوداتی هوازی می باشند بنابر این ایجاد شرایط تهویه مناسب در عین حصول رطوبت ۷۰ درصد (تنها ۳۰ درصد بستر متخلخل و دارای هوا است) چه از نظر ایجاد شرایط تنفسی و چه از نظر ایجاد فضای مناسب برای لقاح و تخم گذاری امری مهم در تکثیر کرم خاکی است. به همین منظور بسیاری از تولید کننگان برای ایجاد شرایط تهویه مناسب موادی همچون کاه و کلش، خاک اره، مقوا و … را به بستر خود اضافه می کنند.

۴- تغذیه: نوع تغذیه از لحاظ ترکیب بایستی متناسب با هدف تولید که همان تکثیر کرم است، باشد. ترکیب مناسبی از نیتروژن،کربن و مواد کربوهیدراتی می تواند عامل موثری در ازدیاد بهتر کرم باشد.

 

 

۵ نظر

 1. سلام یک سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین.برای شستشوی کود در مرحله اول غیر از روش سنتی روش دیگری دارید که پیشنهاد کنید.

  • با سلام
   به صورت یک قاعده ی کلی هدف از شستشوی کود خارج کردن ادرار دام از کود است. ادرار موجود در کود دامی در صورت تجزیه نا مناسب و یا ایجاد حالت بی هوازی به صورت آمونیاک از کود خارج می شود که در نتیجه ی خروج این گاز در صورت تماس آن با کرم، کرم ها را از بین می برد. به علاوه وجود ادرار در کود دامی منجر به کاهش اسیدیته آن شده، در نتیجه شرایط محیطی برای ازدیاد و زندگی کرم ها نیز نا مساعد می شود.
   بنابر این هر روشی که باعث از بین بردن و یا تجزیه این ادرار در کوددامی شود می تواند جایگزین روشهای شستشو گردد. ولی باید دقت کنید که کود مورد استفاده به دلیل خشک بودن نیازمند آب فراوان است بنابر این بهتر است فرآیند شستشو به صورت کامل از چرخه تولید حذف نشده بلکه مدت زمان آن تقلیق یابد.
   از جمله ی این روش ها، استفاده از باکتری های تجزیه گر در آب آبیاری می باشد. به علاوه استفاده از روش های علمی در مرحله خشکاندن کودهای تازه می تواند فرآیند شستشوی کود را تا حد بسیار مناسبی کوتاه نماید.

 2. با سلام. میخواستم بدونم از پسماند تصفیه خانه های فاضلاب میشه برای این کار استفاده کرد.

  • سلام وقت بخیر پودرهایی که برای عدم شستشوی کود دربازار وجود دارند آیاصرفه اقتصادی دارند ومیتوانند بجای شستشوعمل کنند ممنونم

   • با سلام
    شخصا از این پودر استفاده نکرده ام ولی با توجه به ماهیت محصولی که عنوان کرده اید به احتمال بسیار زیاد این پودر ها با داشتن برخی از عناصر و مواد خنثی کننده Ph حالت اسیدی کودگاوی را از بین می برند. در حال حاضر قیمتی از این محصول در دست من نیست. ولی بهتر است در مقیاس کم تهیه کنید و آن را مورد آزمایش میدانی قرار دهید در صورتی که در مدت زمان بسیار کم بدون نیاز به آبدهی و تنها با عمل زیر و رو کردن این پودر اثر نماید و بستر شما آماده تزریق شده و کرم ها در آن از بین نروند این پودر می تواند جایگزینی برای شستشو باشد. ولی تجربه نشان داده است که بسیاری از مواد تولید شده برای کمک رسانی به صنعت ورمی کمپوست بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته و عملکرد مناسبی را در مقیاس های تجاری از خود نشان نمی دهند.
    در صورتی که اطلاعات بیشتری بدست آوردید بسیار خوشحال می شوم که از تجربیات شما استفاده نمایم. با تشکر هاشمی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*