آخرین خبرها
خانه / آموزش / ورمی کمپوست خانگی
ورمی کمپوست خانگی
ورمی کمپوست خانگی

ورمی کمپوست خانگی

ورمی کمپوست خانگی

در بسیاری از جوامع پیشرفته، بسیاری از خانواده ها به منظور بدست آوردن کود برای مصارف شخصی خود و همچنین کاهش میزان زباله های تولیدی به منظور بازیافت و یا معدوم سازی، اقدام به تولید کود ورمی کمپوست از زباله های آشپزخانه ی خود می نمایند. این عمل علاوه بر داشتن جذابیت های خاص خود، با کاهش زباله های خروجی از خانوار، منجر به کاهش هزینه های تحمیل شده بر شهرداری ها می نماید. به علاوه در بسیاری از شهر های آمریکا، کود تولید شده توسط خانوارها خریداری نیز می شود.

برای داشتن یک ورمی کمپوست خانگی نیاز به دو سطل هم اندازه ، با ابعادی متناسب با میزان زباله های تولیدی می باشد. این دو سطل را از قسمت زیر سوراخ می کنیم. سوراخ ها به حدی باشد که آب از آن خارج گردد. پس از سوراخ کردن هر دو سطل، سطل ها را درون هم قرار می دهیم. به دلیل هم اندازه بودن سطل ها، سطل اول کمی بالاتر از سطح زیرین سطل دوم قرار می گیرد.

ورمی کمپوست خانگی

ورمی کمپوست خانگی

پس از قرار دادن سطل ها درون هم، مقداری سنگ ریزه یا ماسه بادامی یا خورده آجر را درون سطل اول(سطلی که بالاتر قرار دارد) قرار می دهیم. این عمل باعث می شود تا سوراخ هایی که منظور زه کشی قرار گرفته است توسط کود یا مواد ریز گرفته نشود. حال مقداری ماسه دوبار شور را روی لایه اول(سنگ ریزه) قرار می دهیم. این عمل مانع از خروج کرم ها از درون سطل می شود.

کلیات دستگاه تولید ورمی کمپوست شما آماده است. حال بایستی مواد غذایی را به نحوی آماده سازی کنیم تا کرم ها بتوانند آن ها را بخورند. دقت کنید کرم ها دندان ندارند و تنها می توانند مواد غذایی مورد نیاز خود را ببلعند. بنابراین  پسماندهای غذایی را باید به نحوی خورد و ریز نمایید.

روش اول: پسماندهای غذایی را با چاقو خورد کرده با کمی روزنامه(روزنامه برای تعدیل میزان رطوبت و هوادهی به مواد تهیه شده قرار داده می شود) خورد شده مخلوط کرده و درون سطل اول قرار می دهیم. سپس کرم ها را با کمی از کود خود(برای بار اول به منظور عدم تنش برای کرم ها بهتر است کرم ها را با بستر شان درون سطل قرار دهیم) در درون سطل قرار می دهیم. سپس به میزان حجم ظرف برای بار اول آب به درون سطل می ریزیم. بهتر است به منظور عدم جلب حشرات  به درون سطل، روس سطل را با پارچه ی نخی پوشانده و با یک کش آن را چفت کنیم. به منظور تامین رطوبت مورد نیاز برای فعالیت کرم ها هر سه الی چهار روز سطل را آبیاری نمایید. پس از آنکه محتوات ظرف فرم اولیه خود را از دست داده و شبیه به خاک باغچه شد آبیاری را قطع می نماییم. به دلیل کاهش رطوبت در قسمت های فوقانی، کرم ها به قسمتهای تحتانی سطل حرکت می نمایند. سپس قسمت فوقانی سطل را لایه به لایه برداشت کنید. پس از رسیدن به مقطع حاوی کرم برداشت را متوقف کنید و عمل تغذیه ی کرم را مجددا شروع نماید.

ورمی کمپوست خانگی

ورمی کمپوست خانگی

روش دوم: مواد غذایی پسماند را درون یک پلاستیک قرار دهید و پلاستیک را محکم ببندید. پس از آنکه محتوات پلاستیک به صورت لجن درآمد، محتوات آن را در معرض هوا و نور آتاب قرار دهید تا خشک شود. سپس این مواد را درون سطل قرار داده و کرم را به درون آن تزریق نمایید. عملی که قبل از تزرق کرم صورت می گیرد اصطلاحا پر کمپوستینگ یا پیش کمپوست کردن یا پیش تجزیه کردن نام دارد. با این عمل مواد مورد نظر به بهترین شکل ممکن برای تغذیه کرم تبدیل می شوند.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*