آخرین خبرها
خانه / کشاورزی پایدار / چرا باید ورمی کمپوست تولید کرد

چرا باید ورمی کمپوست تولید کرد

امروزه در مورد کشاورزی طبیعی ، کشاورزی آلی ، کشاورزی بومی ، ورمی کالچر ، کشاورزی زیست پویا(Bio-dynamic Agriculture) بسیاری شنیده یا می خوانیم که باعث ایجاد حالت های هیجانی و انگیزه دار در عامه ی مردم می شود. اگرچه کلمات گفته شده در بالا اندکی با هم از نظر لغوی تفاوت دارند ولی در کل همه ی آن ها در یک اصل آن هم کمترین مداخله در سیستم های طبیعی به منظور پرورش حیوانات و گیاهان سالم می باشد. اما نکته ی بسیار مهم آن است که جامعه بشری برای رسیدن با کشت سالم نیازمند جوانبی است که ورمی کمپوست می تواند یکی از برترین آن ها باشد.

امروزه در بسیاری از مراحل تولید گیاهان یا حیوانات مواد زاید بسیاری تولید می شود که با کمترین استفاده یا کمترین فرآوری به عنوان زباله دفع می شود. از طرفی بعد از انقلاب سبز که منجر به استفاه ی وسیع کود های شیمیایی در کشاورزی بوده است زمین های کشاورزی دچار صدمات بسیاری شده است. مواد شیمایی که در زمین های کشاورزی مصرف می شوند باعث از بین رفتن پویایی خاک شده و از طرف دیگر با ورود و تجمع در گیاهان منجر به ایجاد سمیت های شدید آنها می شود .

اما لزوم توجه به ورمی کمپوست چیست ؟

امروزه در بسیاری از جوامع پیشرفته صنعت ورمی کمپوست به عنوان یک پروسه و حلقه ی اساسی در تولیدات کشاورزی به شمار می آید. زباله های بوجود آمده در فرآیندهای کشاورزی توسط کرم ها تجزیه شده و به مواد فوق العاده ارزشمند برای خاک و گیاهان تبدیل می شود. از طرفی ورمی کمپوستبا ایجاد حالت بافری مانع از تنش های شدید ناشی از مصرف بی رویه بسیاری از کودهای شیمیایی شده و به تناسب آن مسمومیت حاصل از مصرف این نوع کودها به حداقل می رسد. از این رو به نظر می رسد که فرآیند و پروسه ورمی کمپوستینگ فرآیندی لازم برای دستیابی به کشاورزی پایدار محسوب می شود .
چرخه ی کشاورزی پایدار

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*