آخرین خبرها
خانه / آموزش / کلاس آموزشی جهاد دانشگاهی

کلاس آموزشی جهاد دانشگاهی

آموزش-ورمی کمپوست

دوره ی ششم کارگاه آموزشی تولید ورمی کمپوست و تکثیر کرم جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران برگزار می شود
به همراه اعطای مدرک از معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران

زمان : ۲۹ و ۳۰ مرداد ماه سال ۹۲

مکان : استان البرز،کرج،بلوار امام زاده حسن،جنب مصلا،جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران

تلفن تماس : ۰۲۶۳۲۸۰۳۵۰۲   و ۰۲۶۳۲۸۰۳۵۰۳

۱۶ نظر

 1. با سلام و خسته نباشید
  ۱٫ آیا افرادی که هیچ آشنایی ندارند میتوانند از این کار گاه استفاده نمایند ؟
  ۲٫ هزینه ثبت نام چقدر است ؟
  ۳٫ هزینه اسکان چقدر میشود ؟

  با تشکر

  • ۱- بله ، این کلاس ها برای آشنایی عموم مردم با ورمی کمپوست ایجاد شده است.
   ۲ و ۳ : به منظور کسب اطلاع از نحوه ی ثبت نام و هزینه های آن با شماره تلفن های ۰۲۶۳۲۸۰۳۵۰۲ و ۰۲۶۳۲۸۰۳۵۰۳ تماس حاصل نمایید

 2. این کلاس فقط تو این تاریخ که زدین برگزار شده یا باز هم هست؟آیا فقط در تهران و کرج برگزار میشود؟سوالات زیادی دارم در مورد راه اندازی یک سایت کوچک ورمی کمپوست لطفا راهنمایی کنید

  • کلاس های آموزشی جهاد دانشگاهی به صورت ماهانه برگزار می شود جهت کسب اطلاعات بیشتر از زمان و نحوه ی برگزاری کلاس ها با شماره ی ۰۲۶۳۲۸۰۳۵۰۲ و ۰۲۶۳۲۸۰۳۵۰۳ تماس حاصل نمایید

 3. با سلام
  من اگر بخوام وارد این حوزه بشم چکار کنم
  چیزهایی از اینترنت خوندم ولی تجربه ای ندارم
  مبلغی پول دارم ؛ دوست دارم مثلا وارد این حوزه بشم و از بیکاری در بیام
  لطفا کمکم کنید ؛ حوزه دولتی هست که حمایت کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • با سلام . با توجه به این که این پیشه مرتبط با بخش کشاورزی است ٰ افرادی موفق هستند که حداقل اندکی درباره ی کشاورزی اطلاعات داشته باشند . نکته بسیار مهم در ان شغل به دست آوردن بازار مطمئن توسط خود افراد است . در سال ۹۱ برنامه ای توسط دولت تدوین شد که از این بخش به صورت دولتی حمایت شود ولی تا امروز محقق نگردیده است و ولی قطعا در آینده ی نزدیک حمایت های دولتی نیز شامل حال این حرفه خواهد شد .

 4. با سلام و خسته نباشید
  دوره بعدی آموزش رو میخواستم بدونم چه روزیه؟؟؟

  • برای در یافت اطلاعات بیشتر در باب نحوه و زمان تشکیل کلاس های جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران با شماره های ۰۲۶۳۲۸۰۳۵۰۲ و ۰۲۶۳۲۸۰۳۵۰۳ تماس حاصل فرمایید .

 5. با سلام
  آیا نحوه هوا دهی کمپوست به این صورت هست که هر ۱۵ روز باید کرمها را سرند کرد به قولی از بستر جدا کرد و بعد با دستگاه مخصوص این کار که به تراکتور وصل میشه یا با برق کار میکنه کمپوست را زیرو رو کرد؟
  دیگر اینکه برای فروش کود چگونه باید کوکون و بچه کرم را از کمپوست یا بستر جدا کرد ؟؟؟
  با تشکر خدانگهدار

  • با سلام
   یکی از اهداف زیر و رو کردن بستر هوادهی است. ولی باید دقت کنید که کود یا ماده ی آلی بستر کرم، مانند خانه ی کرم است، بنابر این زیر و رو کردن های پیاپی نه تنها به سود کرم نخواهد بود بلکه با تضعیف قوای کرم و ایجاد استرس منجر به اختلال در وضعیت جسمانی کرم خواهد شد.
   در هنگام زیر و رو کردن به موارد زیر دقت کنید:
   ۱- زیر و کردن تنها زمانی صورت پذیرد که بستر شما فشرده شده یا به دلیل آبیاری بیش از حد قسمت هایی از بستر بی هوازی شده است.
   ۲- سعی کنید که زمان غذادهی و زیر و رو کردن با هم مطابقت نماید.
   ۳- در هنگام بارندگی و یا در زمان هایی که رطوبت هوا بیش از حد معمول است زیر و رو نکنید.
   ۴- در فصول سرد سال تا جای امکان دفعات زیر و رو کردن را به حداقل (۱ بار ) رسانید.
   ۵- پس از زیر و رو کردن بستر خود را اندکی آبیاری نمایید.
   ۶- برای زیر و رو کردن از چهار شاخ استفاده کنید.
   ۷- هرچه شدت زیر و کردن بیشتر باشد کرم صدمه ی بیشتری خواهد دید.
   ۸- سعی شود از ادوات سنگین همچون روتیواتور تراکتوری یا برقی برای زیر و رو کردن استفاده نشود. در صورت استفاده از این وسایل (به دلیل حجم گسترده کار) تا جای ممکن سرعت دوران، کوبش(فاصله سینی روتیواتور با دندانه ها)، سرعت تراکتور به حداقل خود برسد.
   جداسازی کوکون:
   به منظور جداسازی کوکون(تخم کرم) از کود ورمی کمپوست باید از الک با قطر ۲ میلی متر استفاده شود.
   جداسازی نوزاد کرم:
   برای جداسازی نوزاد کرم نمی توان از سرند یا الک استفاده کرد. بهترین راه جداسازی نوزاد کرم به دام انداختن آن ها با لایه ای نازک از غذا(مخلوطی از کود دامی و آرد ذرت) بر روی بستر، یا لایه برداری رطوبتی است.
   اگر منظور از جداسازی نوزاد کرم عدم حظور نوزاد در بسته بندی های کوچک خانگی می باشد باید رطوبت کود را به زیر ۲۰ درصد برسانید تا این کرم ها از بین برود.

 6. سلام مهندس جان
  دست شما درد نکنه ان شاالله موفق و موید باشید راستش من هنوز زمین هم ندارم ولی علاقه زیادی به این کارا دارم با این که اصلا مدرک تحصیلیم هم ربطی به کشاورزی نداره برای وکالت دارم درس میخونم و فوق دارم ولی همه فکرو ذهنم به کشاورزی و پرورش طیوره احتمال زیاد چند وقت دیگه یک هکتار زمین بگیرم با ۲۰۰ ۳۰۰ میلیون سرمایه گذاری میشه ماهی ۵۰ میلیون سود برد؟
  برای این کار نیازی به سوله و سیستم ها ی گرمایش و سرمایش نیست درسته ؟ زمستان و تابستان در فضای باز تلف نمیشند واینکه تولید در تابستان و زمستان در فضای باز تغییری نمیکنه؟؟
  و در آخر اینکه آیا خرید خط تولید کمپوست گرانوله بصرفه هست یا خیر ؟؟

  • با سلام.
   بدون احتساب هزینه های وابسطه به جا و مکان تولید، با ۳۰۰ ملیون سرمایه گذاری به شرط فروش محصولات در پایان هر دوره می تواند درآمدی بالغ بر ماهی ۵۰ ملیون تومان را متصور بود. ولی دقت کنید که میزان سرمایه گذاری در این صنعت نشان دهنده ی موفقیت تولید کننده نمی باشد بلکه توانایی فرد یا تولید کننده در فروش محصولش نمایان کننده ی موفقیت وی در عرصه ی تولید است.
   محلی که برای تولید ورمی کمپوست انتخاب می شود باید دارای شرایط زیر باشد:
   ۱- سیمان بودن کف
   ۲- شیبدار بودن کف
   ۳- دردسترس بودن منبع تامین آب باکمترین هزینه ی ممکن
   ۴- دردسترس بودن نیروی کار در محل تولید
   سوال : آبا سیستم گرمایش و سرمایش برای تولید کود و کرم ورمی کمپوست در فصول مختلف سال نیاز است ؟
   پاسخ: برای تولید ورمی کمپوست در صورتی که زمستان منطقه به نحوی باشد که بستر کرم یخ بزند نیازمند سیستم گرمایش، و درصورتی که در تابستان دمای بستر بیش از ۳۵ یا درشرایطی ۴۰ درجه سانتیگراد شود نیازمند سیستم سرمایش هستیم که البته این مهم در برخی از مناطق سردسیر اردبیل و برخی از مناطق بسیار گرم مانند خوزستان محتمل است .
   لازم به ذکر است که بهترین دمای بستر برای پرورش کرم ۲۲٫۵ درجه ی سانتیگراد می باشد.
   سوال : آیا خط تولید گرانوله ورمی کمپوست در شرایط حال حاظر مورد استقبال قرار می گیرد؟
   پاسخ : در صورتی که قیمت عرضه ی محصول گرانوله با غیر گرانول تفاوت چشمگیری نداشته باشد کود ورمی کمپوست گرانوله کیفیت بهتری از لحاظ سادگی مصرف در مزارع و باغات خواهد داشت.

 7. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مهندس هاشمی عزیز
  دوتا سوال از خدمتتون داشتم:
  اول اینکه بستر های ورمی کمپوست بنده یخ میزنه حتی یک بار هم همراه آبیاری به آب EM اضافه کردم اما بازم یخزدگی بیشتر شد.راه حلی هست که من اونارو تا عید بتونم زنده نگه دارم؟چون توی یک همایشی شرکت کردم که اونجا اشاره کرد روشی هست که نه تنها زنده میمونه بلکه رشد چند برابری هم پیدا میکنه اما خودشون میان اجرا میکنن.
  دوم اینکه چای ورمی کمپوست رو با چه روشی تولید کنیم که ماندگاری بالا داشته باشه برای عرضه به فروشگاهها؟

  • با سلام
   دقت کنید که در زمستان قسمت بالایی بستر ها یخ خواهد زد ولی همین لایه ی یخ نوعی عایق برای عدم عبور سرما به قسمت های زیرین است. کرم ها نیز به تناسب خود را از لایه های بالایی به قسمت های زیرین خواهند رساند. (مانند آب دریاچه ها که قسمت های بالایی آب یخ زده و قسمت های عمقی آن یخ نمی زند) بنابر این چندان جای نگرانی نیست مگر آنکه سرمای منطقه بسیار زیاد باشد. اما:
   با کشیدن یک لایه نایلون بر روی پشته ها یا ریختن کاه بر روی پشته ها به همراه مخلوطی از کود گوسفندی می توان عایق مناسبی برای عدم یخ زدگی پشته ها ایجاد کرد.نکته ی دیگر آنکه در مناطقی که سرمای هوا در زمستان شدید است بهتر است ارتفای پشته در فصول سرد کمتر از ۷۰ سانتی متر در نظر گرفته نشود.
   هشدار: در روش فضای باز به هیچ وجه نمی توان با سرمای زمستان مقابله ی کامل کرد تنها می توان شدت سرمای زمستان را با روش هایی مانند روش فوق کاهش داد. بنابر این بی دلیل هزینه ی اضافه برای خود ایجاد نکنید.
   آیا می توان با روش هایی عمر چای کمپوست را افزایش داد ؟
   بله، با افزودن موادی می توان فعالیت های میکروارگانیسمی موجود در چای کمپوست را تا حدود زیادی تقلیل داد که در نتیجه عمر چای کمپوست بیشتر خواهد شد. ولی بدانید که چای کمپوست هرچه به صورت طبیعی و در زمان نگهداری مناسب آن تهیه و مصرف شده باشد کیفیت بالاتری خواهد داشت.

 8. با عرض سلام و تشکر
  آیا از چای کمپوست میتوان در کشت هیدروپونیک بجای مایع غذایی گیاه استفاده کرد
  ممنون

  • چای کمپوست محلولی است ارگانیک که حاصل از فرایندهای هوازی بر روی کود ورمی کمپوست است، از این رو در صورتی که ورمی کمپوست اولیه حاصل از مواد مغذی مناسب بوده باشد می توان انتظار داشت که در چای کمپوست حاصل شده نیز مواد مغذی غنی تری وجود دارد. اما نکته اینجاست که کودهای ارگانیک دارای سطوح تعریف شده از عناصر غذایی برای گیاه هستند بنابر این انتظار این موضوع که چای کمپوست بتواند جایگزین کاملی به جای کود های شیمیایی مورد استفاده در کشت های هیدروپنیک باشد اندکی ناممکن است. بسیاری از دانشمندان بر این باورهستند که برای حفظ کمیت تولید و کیفیت آن باید تلفیقی از مواد ارگانیک و شیمیایی را در نظر گرفت از این رو محلول چای کمپوست تقویت شده با غناصر شیمیایی می تواند جایگزین فوق العاده مناسبی به جای محلول های زایج در کشت هیدروپنیک باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*