آخرین خبرها
خانه / کود ورمی کمپوست و کشاورزی / کیفیت ورمی کمپوست
کیفیت ورمی کمپوست
کیفیت ورمی کمپوست

کیفیت ورمی کمپوست

کیفیت ورمی کمپوست

بررسی قیمت ورمی کمپوست با توجه به کیفیت آن

در ماه های اخیر به دلیل بروز مشکل برای یکی از شرکت های تولید ورمی کمپوست، رواج شایعه اختلاس ۴۰۰۰ میلیاری منجر به آن شد که بسیاری از تولید کنندگان ورمی کمپوست اعلام ورشکستی کرده و اقدام به عرضه ی کود خود با قیمت های بسیار پایین نمایند. به علاوه ورشکستگی شرکت ذکر شده که دارای مقادیر بسیار زیادی از کود و کرم بود خود یکی از علل مهم در کاهش شدید قیمت کود است. اما آیا تمام این کودهای عرضه شده دارای کیفیت مناسبی می باشند؟ آیا کیفیت ورمی کمپوست در تمام مراکز تولید یکسان است؟ آیا کیفیت کود ورمی کمپوست به کرم آن بستگی دارد یا عوامل دیگری در تعیین کیفیت ورمی کمپوست نقش دارد؟

آن چه که باید مصرف کننده به آن توجه کند وجود تعادل مناسبی از کیفیت و قیمت کود ورمی کمپوست است. بسیاری از کودهای عرضه شده در بازار از سوی تولیدکنندگان ورشکسته است که اغلب آن ها اجازه ی تکمیل پروسه ی کامل ورمی کمپوست شدن را نداده و تنها می خواهند از مشکلی که برای آن ها پبش آمده فرار کنند. از طرفی بسیاری از تولید کنندگان نوپا که از ورشکستگی کامل خود در حراس اند در اواسط پروسه تولید، کود خود را عرضه می کنند.

ورمی کمپوست با کیفیت

کیفیت ورمی کمپوست

مصرف کننده ی عزیز! توجه فرمایید که هر کودی که توسط کرم خورده و دفع می شود ورمی کمپوست نامیده نمی شود. ورمی کمپوست باید دارای حداقل کیفیت مطلوب بوده و دارای مقادیر بالایی از میکروارگانیسم های مفید باشد. این میکروارگانسیم ها پس از دفع کود از مخرج کرم به سوی آن جلب شده ( ماده گوارشی که کود را در برگرفته برای بسیاری از این میکروارگانیسم ها جاذب می باشد) و باعث بهبود کیفیت کود می شود. بنابر این کود ورمی کمپوست بعد از تولید بلافاصله آماده ی عرضه نمی باشد و بایستی مدت زمان معلومی را جهت تغلیط میکروارگانیسم های آن گذراند. جالب آن است که خود کود ورمی کمپوست بدون در نظر گرفتن این میکروارگانیسم ها چندان مطلوب نمی باشد. باید بدانید که آنچه باعث تجزیه مواد و کود های شیمیایی تثبیت شده در خاک می باشد همین میروارگانیسم ها می باشند. از سوی دیگر فعالیت و تغذیه ی این موجودات از شیره ی گوارشی کرم باعث تولید مواد شبه هورمونی می شود که برای تحریک گیاه جهت گلدهی و میوه دهی بسیار مناسب است.

  کیفیت ورمی کمپوست به عوامل زیر وابسطه است:

۱- نوع ماده غذایی تغذیه شده توسط کرم: باید بدانیم که کرم ایزینیا فتیدا هیچ ماده ی جدیدی به کود اضافه نمی کند بلکه با تغذیه از این مواد مانند یک کاتالیزور سرعت تجزیه این مواد را تسریع داده و آن ها را قابل جذب برای گیاه می نماید. یعنی ماده ای که به کرم داده می شود خود باید دارای مقادیر معین از عناصر مورد نیاز برای گیاه باشد تا به واسطه ی تغذیه کرم از این مواد آن ها آماده ی جذب توسط گیاه شوند. به عنوان مثال پسماند موجود در گوجه دارای مقادیر بالایی از آهن می باشد. درصورتی که این مواد توسط کرم تغذیه شود می توان انتظار داشت که کود ورمی کمپوست تولید شده دارای مقادیر زیادی آهن قابل جذب برای گیاه است. این در حالی است که بسیاری از تولید کننده ها با ارائه ی برگه آنالیز جعلی حضور بسیاری از عناصر مهم در کود خود را تایید نموده در صورتی که هیچ ماده ی مناسبی در جیره ی غذایی کرم آن ها موجود نمی باشد.

۲- زمان : با توجه به مطالب بالا حتی اگر مقادیر بالایی کرم برای تغذیه و تولید کود ورمی کمپوست موجود باشد باید مدت زمان معینی را جهت تکثیر و تغلیظ میکروارگانیسم ها سپری کرد. حال آنکه در بسیاری از موارد کود ورمی کمپوست عرضه شده حتی  کامل  نرسیده و حدود ۷۰ درصد آن به ورمی کمپوست تبدیل شده است.

۳- وجود باکتری: تزریق باکتری به ماده ی اولیه برای تغذیه کرم یکی از عوامل مهم در بهبود کیفیت ورمی کمپوست می باشد. این باکتری ها به دلیل همزیستی با روده ی کرم کارآیی کرم ورمی کمپوست را افزایش داده در نتیجه مواد تغذیه شده توسط کرم به واحدهای عنصری مناسب تری جهت تغذیه گیاه تبدیل می شود.

۴- وجود نوزاد کرم در کود عرضه شده: در صورتی که کود تولید شده برای صادرات یا مصارف خانگی به کار نرود بهتر است کود خریداری شده دارای نوزاد کرم باشد. این کرم ها به مرور زمان بالغ شده و به واسطه ی تغذیه از خاک و کود های اطراف ریشه علاوه بر ضد عفونی کردن آن سایر مواد تجزیه نشده در خاک را تجزیه کرده و کارآیی هر واحد ماده ی مفید داده شده توسط کشاورز برای گیاه را افزایش می دهد. به علاوه مواد مترشحه از بدن کرم که برای ضد عفونی کردن بدن کرم ترشح می شود دارای مقادیر بالایی نیتروژن قابل جذب برای گیاه بوده در نتیجه گیاه مورد نظر شاداب تر بوده و رشد آن افزایش می یابد.

۵- مواد تحریک کننده در کود اولیه: این مواد باعث بروز حالتی در کرم ها شده که باعث افزایش ضریب تکثیر و ترشح بیشتر ورمی واش یا ادرار کرم درون کود می شود. ادرار کرم دارای مقادیر بالایی نیترژن و مواد شبه هورمونی مناسب برای گیاه است.

 

مصرف کننده ی عزیر توجه داشته باشید که با توجه به موارد بالا برای تولید هر واحد کود ورمی کمپوست مناسب، زمان و انرژی صرف می شود که دارای هزینه است. بنابر این در هنگام خرید کودهای ارزان قیمت به کیفیت آن توجه فرمایید. لازم به ذکر است که هر کود گرانی نیز دارای کیفیت مطلوب نیست. پیشنهاد ما آن است که در ابتدای خرید با در نظر گرفتن ظاهر و کیفیت باطنی کود اقدام به خرید نمایید تا حداکثر کارآیی برای هزینه صرف شده بوجود آید.

گروه تولیدی طنین مهر باران با داشتن کارشناسان مناسب جهت تولید کود آماده ی عرضه ی بهترین کود ورمی کمپوست با قیمت مناسب و کیفیت مناسب می باشد. جهت مشاوره در باب نحوه ی مصرف و خرید کود ورمی کمپوست با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

۰۹۳۶۲۴۳۰۹۶۸ ارجمندی

۰۹۳۹۴۶۲۱۸۳۴ هاشمی

همچنین شرکت طنین مهر باران با داشتن متخصصین مجرب در امر کشاورزی آماده ی ارائه ی خدمات زیر می باشد:

۱- مشاوره در باب احداث باغ

۲- اجرای پروژه های آبیاری تحت فشار

۳- عرضه ی دستگاه تولید علوفه هیدروپنیک جهت دام

۴- عرضه ی گوسفند نژاد

۵- تشخیص آفات و بیماری های موجود در باغات و گلخانه ها و کنترل آن

با ما تماس بگیرید:

۰۹۳۶۲۴۳۰۹۶۸ ارجمندی

۰۹۳۹۴۶۲۱۸۳۴ هاشمی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*